tr

Μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής και   οδικής ασφάλειας, από την  Τροχαία , στους μαθητές της Γ΄ τάξης.

Tην Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος των «Δεξιοτήτων»  (υπεύθυνη εκπαιδευτικός μαθήματος  κ.  Μ. Φερετζάκη)  κλιμάκιο της Τροχαίας παρουσίασε  στους μαθητές της Γ΄ τάξης πρόγραμμα σχετικό με  την κυκλοφοριακή αγωγή και την  οδική ασφάλεια.

Αξιωματικός της Τροχαίας εξήγησε με λεπτομέρειες, ζητήματα που αφορούν την κυκλοφοριακή αγωγή, την  ασφαλή κυκλοφορία  μέσα στην πόλη για πεζούς, οχήματα και ποδηλάτες, τη σημασία που έχει το κράνος και η ζώνη ασφαλείας, την επιλογή χώρων παιχνιδιού χωρίς να κινδυνεύει η ζωή και η σωματική τους ακεραιότητα και γενικά την  τήρηση του Κ.Ο.Κ.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση και πήραν απαντήσεις στα ερωτήματά τους σχετικά με το θέμα.

Ευχαριστούμε την Τροχαία Αγίας Παρασκευής και ιδιαίτερα τον κ. Παλαιολόγο Ανδρέα , Αστυνόμο Β, για την όμορφη  παρουσίασή του.